Tak budeme v Bratislave opäť svetovejší. Z ľúbozvučného Ružinovského námestia sa stane Yosaria Plaza. Istotne sa poteší aj Yossarian, švejkovská figúrka z Hlavy 22. Aj New York Plaza tu nájde svoje miesto. Jednoducho sme svetoví, hneď' za Amerikou. Bratislava je na úrovni San Francisca, štyridsiate najdrahšie mesto na svete. Budeme mat' obchodné centrum s plochou 100 000 m2 a to uprostred záhradného mesta. Napriek priestorovým problémom to dokážeme. Na rozdiel od Ameriky tu však bude iba nejakých 900 parkovacích miest, ktoré developer nedokázal vyriešiť' vhodnejšie, len v štyroch podzemných podlažiach. Určite k tomu prispela zlá koordinácia, zlý koncept, prehnané zámery, podcenená príprava i nedoriešené majetkovoprávne problémy. Viete si predstaviť tie „geniálne“ prepočty dopravného zaťaženia a vplyvov na životné prostredie, aby to „vyšlo“ a bolo vydané kladné stanovisko. Pôvodne v osemdesiatych rokoch naším teamom založené námestie s rozmermi bratislavského Hlavného námestia bude neproporčne zúžené. Určite si dokážete nasimulovať aj 24-hodinové zásobovanie kamiónmi pod oknami nového obytného domu cez prevzatý zásobovací systém pôvodného obchodného domu. Vtedy to tej desatine plochy OD Ružinov stačilo. Aj urbanistická koordinácia funkcii je „vzorová“, podobne regulatívy. Najprv sa postavili byty, a potom sa ich prostredie spestri kamiónmi. Nová dostavba nedrží žiadnu čiaru, nerešpektuje koridor sietí, bude hlukovou stenou protiľahlým obytným domom. Nikto nezdokumentoval pôsobenie monumentálneho celku v priestore. Developer dúfa, že dostane klientov aj do štyroch poschodí, čo sa nedarí ani v centre mesta. Milé photoshopové obrázky sú rozvešané aj po kanceláriách starostu, sú však o nejaké podlažia nižšie ako budúca realita. Idea záhradného mesta Ružinova sa tu v posledných rokoch začala napĺňať a teraz zrazu sa táto oáza bývania stáva centrom luxusu. Aspoň tak to poradca developera definuje. Zdá sa však, že investované peniaze sú lepšie ako umÅ•tvené.
Majiteľ, úspešný privatizér z obdobia vzniku novej slovenskej kapitálovej vrstvy, má rád pekné obrázky a pekné veci, vláčiky, modely autíčok i beat. Trochu ako Donald Trump. Vraj aj názov Yosaria mu vygeneroval počítač. Tieto cudzokrajne znejúce mená evokujú exotiku a bohatstvo. Nakoniec aj bratia Soravia nám zanechali stopu „hyper kultúry“ v Shopping palace pri Zlatých pieskoch. Aj Yosip Vissarionovič pochádzajúci zo Zakaukazska svoje stopy nám tu zanechal Jeho ideológia však bola amatérska oproti agresivite súčasných developerských zámerov.
Milí Ružinovčania, to sa povozíte v najväčšom výťahu pre 100 osôb. Kým sa tam „naládujete“ a zažijete pekný panoramatický pohľad do svojich nákupných vozíkov, ubehne pár minúť. Pomalou jazdou po poschodiach vás zvezie do štvrtého suterénu, kde musíte aj 100 metrov šliapať k svojmu autu. Túto atrakciu si určite nenechajte ujsť. Vy obyvatelia ste tam však nie špičková záujmová skupina, pretože hypermarket s 5000 m2 je iba bezvýznamná časť z 300 butikov svetových značiek. Prada, Kenzo, Guzzi a podobné špičky stále mailujú, kedy sa do toho luxusného mesta Yosaria - Ružinov nasťahujú. Má to byt' k vol'bám 2006. A investor ešte nepreložil ani stoku Dimitrovky, vodovodný zberač či plynovod. Nepozná problémy zakladania a podchytávania existujúceho objektu, mení teamy projektantov. Teraz to vraj budú robiť nejakí brnianski inžinieri. Chce sa vyhnúť všetkým autorským právam. Architektov nahradia developeri. Na budúcu jeseň však tých 300 nablýskaných butikov musí byť k dispozícii. Lebo kapitál musí obiehať. Budú ich otvárať určite osobne hokejové hviezdy a ďalší kamaráti developera.
Bratislava sa mení na internacionálne mesto developerov. Na ich koordináciu možno mesto potrebuje hlavného architekta. Dlho sme na tento vpád kapitálu čakali. Architekti sa stávaju kresličmi hektárových plôch biznis parkov obchodných centier. River Park rozkresľujú pre Egeraata štyri skupiny. Hviezdoslavovo námestie premenujeme na Long Mall s hotelom Radisson SAS. Hodžovmu námestiu do premenovania bude dominovať' Crown Plaza. Chappmann Taylor sú zapojení do výstavby centra pri železničnej stanici. Spiller Farmer formuje zámery viacerých investorov s Cushman& Wakerfield alebo Haley and Baker. Do Kamenného námestia sa chystá zakosiť' tiež Chappmann Taylor. Davis Langdon s Farmerom dávali dokopy ideu stotisícového Yosaria Plaza. Architekti sú tu používaní na vybavenie stavebného povolenia. Vrcholom bude asi oblasť divadla s Ballymoore properties, ktoré sa cez nábrežie bude ťahať okolo divadla až do Pressburger centra, ale to dostane určite vznešenejší, globálnejší názov. A ešte sú tu naši žraloci na Karadžičovej i Prievozskej ulici a na podhradí, v Devíne i na Patrónke.
Na záver odcitujem slová klasika: "Tak toto ste chceli Slováci?" ÄŒo nám zostavalo, chceli sme, túžili sme po tom, len sme netušili, že to bude takto drastické a nekultúrne. Architektúra ako kultúrny fenomén je prevalcovaná metrami odbytových plôch a miliardami zisku. Vaše autorské práva končia pri totálnej prestavbe, ktorá je ťažko odlíšiteľná od rekonštrukcie.

JÁN BAHNA